Alpaki – co warto o nich wiedzieć?

Alpaki, to urocze zwierzęta, o których jeszcze całkiem niedawno wcale nie było w Polsce tak głośno. Dzisiaj natomiast są one niezwykle popularne i często pojawiają się w różnych miejscach. Dlaczego ich popularność nie słabnie? Za co ludzie kochają alpaki? Skąd wzięły się u nas i w jakich celach są hodowane?

Jak wyglądają alpaki?

Alpaka to zwierzę, które osiąga wysokości między 128, a 151 cm. Może ważyć od 55 do 85 kg. Jej głowa osadzona jest na długiej szyi, posiada także smukłe nogi. Alpaki występują w przeróżnych ubarwieniach, nie są więc z natury identyczne. Najczęściej spotykane jest u nas alpaka brązowa lub alpaka szara, czasami zobaczyć można również białe zwierzęta. Alpaki to ssaki parzystokopytne, mają dwa charakterystyczne duże palce. Są także roślinożerne.

Skąd przybyły do nas alpaki?

Jeszcze kilka lat temu, hodowla alpak wcale nie była tak popularna, jak dzisiaj. Pochodzące z Ameryki Południowej zwierzęta, żyją tam najczęściej w górach, jednak dobrze odnajdują się także, w różnych innych warunkach, stąd hoduje się je w wielu miejscach na świecie, mimo zróżnicowanego klimatu. To także stworzenia bardzo wytrzymałe i zdrowe, mają zdolność przystosowywania się do różnego otoczenia, dzięki temu ich hodowla jest dość prosta. W 2012 roku, powstał Polski Związek Hodowców Alpak, a co za tym idzie, te sympatyczne zwierzęta stały się zdecydowanie bardziej popularne.

Ciekawostki o Alpakach

Alpaki to zwierzęta o niezwykle łagodnym i przyjaznym charakterze, dlatego świetnie sprawdzają się, jako towarzysze dla małych dzieci. Są one również bardzo społeczne. Żyją w stadach, gdzie znajduje się kilka samic oraz ich młode, a dominuje jeden samiec. Mała alpaka przychodzi na świat po około 340 dniach ciąży i waży około 9 kg. Rzadko kiedy ciężarna samica rodzi więcej niż jedno młode. Jeżeli jednak tak się stanie, wówczas może to zagrażać, zarówno życiu jej, jak i malucha. Czy alpaki plują? Tak, podobnie, jak lamy, potrafią one pluć, dlatego czasem warto zachować w ich towarzystwie ostrożność. Mają dwudzielne wargi, dzięki temu mogą gryźć trawę, jednocześnie nie wyrywając korzeni. Na pastwiskach, które zajmują nie ma więc tak licznych zniszczeń. Ile natomiast żyje Alpaka? Mniej więcej 15 do 20 lat.

Czy warto kupić alpakę?

Utrzymanie takiego zwierzęcia, to dla hodowcy wcale nie tak wysoki koszt. Mimo, że są one dość duże i sporo jedzą, to jednak żywią się głównie trawą, sianem, lucerną, a zimą zajadają ziarna kukurydzy. Odchody, które po sobie zostawiają można wykorzystać jako nawóz. Warto także widzieć, że nie jest ich dużo, a alpaki są czyste i mają zwyczaj wypróżniać się w jednym i tym samym miejscu. Alpaki na sprzedaż, to zatem doskonała okazja dla każdego, kto prowadzi chociażby gospodarstwo agroturystyczne lub po prostu lubi podobne zwierzęta i ma odpowiednie warunki do tego, aby je trzymać.

Po co hoduje się alpaki w Polsce?

Najczęstszym powodem, dla którego prowadzi się hodowlę tych zwierząt jest wełna. Wykorzystuje się ją do produkcji dzianiny oraz tkaniny. Jest ona materiałem niezwykle przyjemnym w dotyku i zapewniającym ciepło, a także wyjątkowo delikatnym. Poza tym wełna z alpaki jest ekologiczna, bardzo wytrzymała, a także hipoalergiczna. Nie gromadzi brzydkiego zapachu ani brudu. Płaszcze, rękawiczki, czy też czapki z wełny alpaki, idealnie sprawdzą się dla alergików i osób o delikatnej skórze. To jednak nie jedyny powód, dla którego te zwierzaki tak często pojawiają się w rożnych miejscach. Ze względu na swój łagodny charakter, idealnie sprawdzają się, jako zwierzęta terapeutyczne. Pomagają łagodzić negatywne emocje i oswajać ze światem dzieci z problemami rozwojowymi. Mięso z alpaki jest produktem chudym, zawierającym dużo żelaza oraz białka i bardzo mało cholesterolu. Może się więc zdarzyć, że wyląduje na talerzu. Alpaki dają także mleko. Mimo tego, że zwykle jest go znacznie mniej, niż mleka od krowy, to jednak jest ono bardziej tłuste i zawiera więcej białka oraz laktozy.

Gdzie można spotkać alpaki?

Alpaki można spotkać w wielu zagrodach, najczęściej tam, gdzie znajdują się różnego rodzaju atrakcje dla dzieci. Powstają także specjalne miejsca, w których odwiedzający mają okazję wziąć te sympatyczne stworzenia na spacer czy przytulić się do nich. Aby móc je zobaczyć, można się także wybrać do ogrodów zoologicznych oraz niektórych gospodarstw agroturystycznych. Idealną okazją, aby hodowcy mogli obejrzeć inne zwierzęta z tego gatunku są wystawy. To właśnie tam mogą porównać swoje zwierzęta do innych.

 Dlaczego alpaki są takie popularne?

Skąd tak duża popularność alpak w Polsce? Przede wszystkim ich łagodna natura sprawia, że wydają się nie tylko urocze, ale także niezwykle przyjazne. Można je dotykać, głaskać, a nawet przytulać, co dla ich wielbicieli jest nie lada gratką. Alpaki to także ogromna atrakcja dla małych dzieci, a dla rodziców okazja aby nauczyć je obcowania ze zwierzętami. Wełna z alpaki to materiał niezwykle cenny, ubrania które ją zawierają są nieco cieplejsze od tradycyjnej wełny owczej, dlatego płaszcze, czy też futra z alpak stanowią bardzo pożądany i drogi produkt.  Ze względu na swój zabawny, w niektórych momentach wyraz twarzy, alpaki, tak jak lamy często można spotkać w popularnych internetowych memach, a dzięki temu ich popularność rośnie, także wśród młodzieży. Czy warto wybrać się w miejsce, gdzie można przez chwilę z nimi obcować? Zdecydowanie tak. Spotkanie z alpaką z pewnością poprawi humor, a kontakt z jej przyjemnym futrem sprawi, że troski na chwilę odejdą gdzieś daleko.

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *