Jak rozwinął się świet Fintech w ostatniej dekadzie

Technologie płatnicze w Polsce rozwijają się dynamicznie i przeszły znaczne zmiany w ciągu ostatnich kilku lat. Poniżej przedstawiam kilka kluczowych technologii płatniczych, definiujących w trend w segmencie Fintech.

Rekordowy rok dla kart płatniczych

Karty debetowe i kredytowe są bardzo powszechne na całym świecie. Za sprawą ich digitalizacji, ich użyteczność wzrosła, a różne banki i instytucje finansowe odnotowują z tego ogromną korzyść. Płatności w sklepach internetowych, restauracjach i innych punktach handlowych. Należy zwrócić uwagę, że technologie płatnicze zbudowane wokół kart pracują również nad utrzymaniem ich popularności.

Przelewy bankowe

Przelewy bankowe są popularnym sposobem dokonywania płatności, a w Polsce przechodzą kolejny renesans. Występują różne rodzaje przelewów, w tym krajowe i międzynarodowe, a także tradycyjne przelewy papierowe i elektroniczne przelewy online. W zależności od potrzeb, użytkownik może dostosować metodę i obniżyć koszt takiej transakcji.

Mobilne aplikacje bankowe

W Polsce większość banków oferuje dopracowane i ciągle aktualizowane aplikacje mobilne. Funkcje takich apek to zarządzanie kontami bankowymi, dokonywanie przelewów, płatności za pomocą telefonu komórkowego i inne operacje finansowe. Coraz więcej funkcjonalności wprowadzanych do aplikacji bankowych sprawia, że użytkownicy coraz rzadziej korzystają z desktop.

Przeczytaj więcej o współpracy Tpay z bankiem Pekao: https://tpay.com/blog/tpay-i-bank-pekao-finalizacja-transakcji

Nowe rozwiązania w trendzie

W Polsce istnieją różne systemy płatności online. Są to platformy pozwalające na dokonywanie płatności za zakupy internetowe lub regulowanie rachunków online. Użyteczność wszelkich metod płatności staje się dużo większa dzięki procesorom płatności przystosowanym do obsługi tych metod.

Kody QR są częścią rynku płatności od niemal dekady. Nie jest to najbardziej popularna metoda, jednak ma ona swoich stałych zwolenników. Klienci mogą zeskanować kod QR i w ten sposób dokonać płatności. Dobrym przykładem jest popularny system płatności BLIK, który umożliwia korzystanie z kodów QR. BLIK sam w sobie jest fenomenem, który trwa na polskim rynku. Poza granicami naszego kraju, nie znajdziemy odpowiednika.

Nie ma to jak plastik

Karty płatnicze wyposażone w technologię zbliżeniową (np. NFC) zredefiniowały to w jaki sposób wydajemy nasze pieniądze. Przyczynia się to do rozwoju płatności bezgotówkowych. Przez ostatnie kilka lat były to przyrosty rzędu 40 a 60%. Kryptowaluty gdy weszły na rynek, zmieniły sposób rozumienia starych finansów, wprowadzając świat nowych finansów NFT. Nadal przekonuje się do nich ludność, a w niektórych krajach są już powszechnym medium finansowym skutecznie wypierającym tradycyjne formy płatności. Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są dostępne i mogą być używane do dokonywania płatności w niektórych miejscach w Polsce.

Innowacje fintech

Fintech w Polsce jest bardzo mocno rozwiniętym sektorem, który bada i wprowadza nowe technologie płatnicze. Cieszymy się również dużym bezpieczeństwem naszych płatności. Są one najlepiej chronione w Europie. Szyfrowane aplikacje mobilne umożliwiają płatności peer-to-peer, zarządzanie finansami i inwestowanie. Użytkownik praktycznie nie musi wychodzić poza aplikację, aby wykonać rutynowe działania płatnicze.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *